no images were found

Bayan Yim Wing Tzun

Wing Tzun Kung Fu sisteminin kurucusu , Bayan Yim Wing Tzun , Çin’de (Kwangtung Eyaleti) Kanton yerlisiydi. Akıllı, atletik, namuslu, dürüst ve açık sözlü bir genç kızdı. Fukien’li bir tuz taciri olan Leung Bok Chau ile nişanlanmasından kısa bir zaman sonra annesini kaybetti. Babası Yim Yee, haksız bir şekilde bir cinayetle suçlanmıştı ve hapse girme riski yüzünden oradan kaçmak zorunda kalmışlardı. En sonunda Yunnan ve Szechaun eyaletleri arasındaki sınıra yakın bir dağ olan Tai Leung Dağı eteklerine yerleştiler. Orada taze lor satan bir dükkan işleterek hayatlarını kazandılar.

Shaolin Manastırı saldırı altında

Efsaneye göre Ng Mui, Honan Eyalieti Sung Dağı’nda bulunan Shaolin Manastırı’nda başrahibeydi. İmparator K’anghi Ching hükümdarlığı boyunca (1622-1722) bu manastırda öğretilen savaş sanatları çok popüler hale gelmiş ve manastır çok güçlenmişti. Bu durum, bir zamanlar Çin’i yönetmiş olan, kuzeyde bulunan Mançuryalıların oluşturduğu Manchu hükümetini korkuttu ve manastıra saldırmaları için asker göndermelerine sebep oldu.

no images were found

Manastır yanıyor

Birkaç saldırı teşebüsü başarısızlıkla sonuçlanınca, hükümete yaranmak isteyen o bölgede yerel bir hükümet görevlisi olan Chan Man Wai adındaki adam bir plan önerdi. Bu plana göre, askerler dışarıdan saldırırken diğerlerine ihanet etmek için ikna edilen Ma Ning Ye isimli bir rahip ve arkadaşları manastırın içerisinde yangın çıkartarak manastırı ele geçireceklerdi. Planları başarıya ulaştı, manastır yandı, rahipler ve öğrencileri dört bir yana dağıldı. Ng Mui, Jee Shim, Bak Mei, Fung Do-Dak and Miu Hin kaçtılar ve her biri kendi yollarına gittiler.

no images were found

Düello

Ng Mui, Mt.Tai Leung’da (Mt.Chaitlar olarak da bilinir ) Beyaz Turna Kuşu Tapınağına sığındı.Pazardan eve dönüş yolu üzerinde, sık sık taze lor aldığı Yim Yee ve kızı Wing Tzun ile orada karşılaştı.On beş yaşında,saçları o günlerin adetlerine göre, evlilik yaşına geldiğini gösterecek şekilde toplanmış Wing Tzun’ un güzelliği, o yörenin kabadayısının dikkatini çekmişti.Kendisiyle evlenmesi için Wing Tzun’u zorlamaya başladı ve onun bitip tükenmeyen tehditleri hem Wing chun hem de babası için bir üzüntü kaynağı olmaya başladı. Ng Mui bu durumu öğrendiğinde Wing Tzun için üzüldü ve ona acıdı. Ona (Wing Tzun) dövüşme tekniklerini öğretmeye karar verdi, böylece kendi kendini koruyabilecekti. Wing Tzun, Ng Mui’yi dağlara doğru giderken takip etti ve Kung Fu öğrenmeye başladı.Teknikler üzerinde uzmanlaşana kadar gece gündüz çalıştı.

no images were found

Daha sonra kabadayıya meydan okuyan Wing Tsun, dövüş için onu düelloya davet etti ve yendi. Ng Mui, daha sonra ülke çapında seyahate çıktı, fakat gitmeden önce, Wing Tzun’a, Kung Fu geleneklerini tam anlamıyla onurlandırmasını, Kung Fu’sunu evliliğinden sonra da geliştirmeye devam etmesini ve Manchu hükümetini devirip Ming Dynasty’yi yeniden kurmak için çabalayan insanlara yardım etmesini söyledi.

Chin Shin ve sırık teknikleri

Evlendikten sonra Wing Tzun, Kung Fu’yu kocası Leung Bok Chau’ya öğretti. O da sırası gelince bu teknikleri Leung Lan Kwai’ye aktardı.O da daha sonra bu teknikleri Wong Wah Bo’ya aktardı. Wong Wah Bo, Çinlilerin Kızıl Afyon olarak bildikleri, üzerlerinde afyon desenleri olan bir opera topluluğunun üyesiydi.Wong Kızıl Afyon’da Leung Yee Tei ile birlikte çalıştı. Bu sırada, Siulam’dan kaçtıktan sonra kişisel gelişim için, Kızıl Afyon’da aşçı olarak çalışarak kendini gizleyen Baş rahip Chi Shin ile karşılaştı. Chi Shin, Leung Yee Tei’ye uzun sırık tekniklerini öğretti. Wong Wah Bo, Leung Yee Tei’ye yakın biriydi, arkadaştılar ve Kung Fu ile ilgili öğrendiklerini paylaştılar. Birlikte hem paylaştılar hem de teknikleri geliştirdiler, ilerlettiler. Ve böylece uzun sırık teknikleri Wing Tzun Kung Fu’yla birleştirildi. Leung Jan ustalığının en üst seviyesine ulaşarak Wing Tsun‘un en derin sırlarını kavradı.Çeşitli Kung Fu ustaları ona meydan okumaya geldiler ama hepsi bozguna uğradı. Leung Jan çok ünlü oldu.

no images were found

Daha sonra Kung Fu’sunu, beni ve Ng Siu Lo, Ng Chung So, Chan Yu Min ve Lui Yu Jai gibi benden daha yaşlı Kung Fu kardeşlerimi, onlarca yıl önce kendi öğrencisi olarak kabul eden Chan Wah Shan’a aktardı. Bundan dolayı Wing Chun sisteminin orijininden itibaren ardarda direkt olarak bize aktarıldığı söylenebilir.

Ben Wing Tzun sisteminin bu hikayesini, eski ustalarımın saygıdeğer anısına yazıyorum. ޞu anda sahip olduğum meziyetleri bana aktardıkları için onlara sonsuza kadar minnettar kalacağım. İnsan bir suyu içerken içtiği o suyun kaynağını her zaman düşünmelidir. Bizim Kung Fu kardeşlerimizi birarada tutan paylaşma duygusu da işte bu duygudur. Ülkemizin ışığını yansıtmanın ve Kung Fu’yu tanıtmanın yolu bu değil midir?

Büyük Usta Yip Man tarafından kaleme alınmıştır.