Tüm büyük ve köklü savaş sanatları organizasyonlarının temellerinde köklü bir geçmiş ve ustadan ustaya aktarılarak günümüze kadar gelebilen bir gelenek mevcuttur. Dövüş sanatlarında(özellikle kökeni yaşadığınız bölgede değilse) böyle bir geçmişi ve sanatın başlangıcına kadar uzayabilen bir usta zincirini takip edebilmek önemlidir. EBMAS WT’nin kökleri de Almanya’dan Hong Kong’a, Hong Kong’dan Fatshan’a ve hatta oradan da Wing Chun sanatının doğduğu Tai Leung dağına kadar uzanmaktadır. Aşağıdaki bölümde EBMAS Wing Tzun sisteminin tarihsel süreç içerisinde ustalardan öğrencilere aktarılarak gelişimini takip edebileceğiniz bir grafik illustrasyon ve ustalar hakkında bilgi bulabilirsiniz.

 

Wing Tzun’un kuşaktan kuşağa aktarılmasını ve bu sanatı bugün öğrenebilmemizi sağlayan Wing Tzun tarihinin bu büyük ustalarını bir kez daha saygıyla anıyoruz.

Ng Mui

Budist rahibe ve KungFu üstadı NgMui Shaolin Manastırındaki tek bayandı ve yine Kung Fu üstadı olarak bilinen beş yaşlı kişinin de en yaşlısıydı. Manastırın yerle bir edilmesinden sonra Ng Mui bir daha asla dünyevi konularla ilgili olarak kaygılanmamaya karar verdi. Nihayetinde, Yunnan eyaleti sınırında kalan, çok az insanın bulunduğu bir dağ olan, aynı zamanda Chai Ha Dağı olarak da adlandırılan, Tai Leung dağındaki Beyaz Turna Kuşu Tapınağına yerleşti. Orada hiçbir şekilde rahatsız edilmeden savaş sanatları üzerine yoğunlaştı.

Ng Mui bir kadın olduğu için güçlü rakiplerine karşı direnç göstermeden, rakibinin gücünden istifade etmeyi kendisine prensip edinmiş ve zayıfın güçlüye karşı şansı olarak tanımlanan yeni bir savunma sanatının temellerini atmıştır. Böylece kendisinden daha güçlü rakiplere karşı reflekslerle hareket eden ve rakibi ile bütünleşerek rakibinin gücü ile onu etkisiz hale getirmeyi sağlayan pratik bir savunma sanatı geliştirilmiş oldu. Daha sonraları geliştirdiği bu sanatı Yim Wing Tzun adında genç bir bayana aktarmıştır.

Yim Wing Tzun

Yim WingTzun, Ng Mui’nin geliştirdiği bu yeni sistemin ilk öğrencisi ve ilk uygulayıcısıdır. Bilinen hikayeye göre, babası Yim Yee ile birlikte Kwangtung eyaletinde erzak satan Yim Wing Tzun’un başı kasabada Kung-Fu’suyla ün salmış bir kabadayıyla dertteydi. Kabadayı Yim Wing Tzun’u evlenmeye zorluyordu ve bu durum karşısında babası Yim Yee de çaresiz kalıyordu. Yaşlıydı ve başı adam öldürdüğü iddiasıyla hükümetle dertteydi; bu sebeple saklanıyordu. Kabadayı bunu da koz olarak kullanıyor ve onları tehdit ediyordu. Durumu öğrenen Ng Mui geliştirdiği bu yeni sistemi Yim Wing Tzun’a öğretmeye karar verdi ve Yim WingTzun tekniklerde ustalaşana kadar hergün Ng Mui’yi izledi ve onun öğretilerine kulak vererek kendisini geliştirdi. Hazır hale geldiğinde bu meşhur kabadayıyla köy meydanında yaptığı karşılaşmada kabadayıya dersini verdi ve başını dertten kurtamış oldu.

Daha sonraları izinin bulunduğu endişesiyle kasabadan göç eden Ng Mui, ayrılmadan önce Yim WingTzun’a sistemin geliştirilmesini ve kuşaktan kuşağa aktarılmasını vasiyet etti. Yim WingTzun sistemi ilk olarak kocası Leung Bok Chau’ya öğretti.

Leung Bok Chau

Leung Bok Chau Kwangtung yerlisiydi ve dövüş sanatlarıyla küçük yaşlardan beri ilgiliydi.
Bir gece ayışığı altında Yim WingTzun’u KungFu çalışırken seyrederken, onun yeteneklerine ve güzelliğine hayran kaldı. Leung, Yim WingTzun’un babası Yim Yee’ye giderek bu sistemi öğrenme isteğini anlattı. Bu adım onların evliliğinin ve Leung Bok Chau’nun bu yeni Kung-Fu sistemini öğrenmesinin ilk adımı olmuştur.

Daha sonraları Yim Wing Tzun kocası Leung’a geliştirilmiş sistemin tüm ayrıntılarını öğretti.
Yim Wing Tzun nedeni bilinmeyen bir hastalıktan dolayı kocasından erken vefat etti. Yim WingTzun’un vefatından sonra kocası Leung, henüz adı bile konulmamış bu sisteme, eşinin anısına â??Wing Tzun’ ismini verdi. İlerleyen yıllarda Leung Bok Chau bu sistemi Leung Lan Kwai’ye aktarmıştır.

Leung Lan Kwai

Leung Lan Kwai ile ilgili detaylı bilgi olmamakla birlikte, sistemi Kwangtung’da Leung Bok Chau’dan öğrendiği bilinmektedir. Ve Wing tsun sistemini aktardığı en bilinen isim Red Junk Opera’da sanatçı olan Wong Wah Bo’dur.

Wong Wah Bo

Wong Wah Bo, 1800’lerin ortalarında bahsi geçen Red Junk Opera’nın sanatçılarındandı. Ve
Mo-Sang yani savaş lideri rolünü oynardı. Bu bölüm dövüş sanatlarında ustalık gerektiren,
özellike dinamik yumrukların ve silahların önem kazandığı bir bölümdü. Bu nedenle Leung Lan Kwai’den WingTzun sisteminin tüm inceliklerini öğrenmiştir. Önceleri işinin bir gereği gibi gözükse de WingTzun Kung-Fu’su onu büyülemiş ve ustalaşana kadar eğitimi sürdürmüş ve öğrendiklerini aktarmaya çabalamıştır. Aynı operada çalışan bir diğer arkadaşı Leung Yee Tai idi.

Leung Yee Tai

Leung Yee Tai de Red Junk Opera üyelerindendi. Shaolin manastırı işgali sırasında kaçarak
kurtulmayı başarabilen 5 kişiden bir diğeri olan â??Jee Shimâ? de bu Red Junk’ta aşçılık yaparak
kimliğini gizliyordu. Jee Shim büyük bir sopa ustasıydı. Leung Yee Tei, Jee Shim ile iyi
ilişkiler içindeydi ve Jee Shim’den kendi geliştirdiği Uzun Sırık tekniğini öğrendi. Ve
ustalaşıncaya kadar çalıştı.

Leung Yee Tai’nin Red Jun Opera’da en iyi arkadaşı Wong Wah Bo idi. Wong Wah Bo ile sık
sık savaş sanatları üzerine uzun söyleşiler ve bazen antremanlar yaparlardı. Leung Yee Tai,
Jee Shim’den öğrendiği Uzun Sırık tekniğini Wong Wah Bo’ya öğretti ve aynı şekilde Wong
Wah Bo da ona WingTzun sistemini öğretti. Ve bu iki sistemi birbirine adapte ederek
çalışmaya başladılar. Böylelikle WingTzun sisteminde kuşaktan kuşağa aktarılan Long Pole
teknikleri eklenmiş oldu.

Chan Wah Shun

Chan Wah Shun, Fatshan’da bir para değiştirme ofisinde çalışıyordu ve lakabı â??Para Bozan Wah’ idi. Ofisi Leung Jan’ın eczanesiyle çok yakındı. Ve zaman içinde Leung Jan’dan WingTzun dersleri almaya başladı. İlerleyen zamanlarda Leung Jan’ın en meşhur öğrencisi oldu ve birçok meydan okuma dövüşleri kazandı ve hatta â??Boğa Wah’ lakabını kazandı.

Chan Wah, iyi dövüşçü olduğu gibi iyi bir eğitmendi. Ders vermesi için daha sonra Yip Man’ın babası ona aile evlerinden birini kullanmasına izin verdi. Wah’ın 36 yıllık eğitmenliği sonucunda oğlu Chan Yu Min dahil 16 öğrencisi oldu. En son ve en önemli öğrencisi Yip Man, Chan Wah Shun vefat ettiğinde 16 yaşındaydı.

Yip Man (Chan Wah Shun ve Leung Bik’ten öğrendi)

GGM Yip man hakkında bilgi için tıklayın

Leung Ting

Leung Ting, 1950’lerin sonlarında Leung Sheung’un öğrencileri olan Cheng Fook ve Cheng Pak ile WT çalışmaya başlamıştır. Daha sonra Leung Sheung altında çalışmaya devam etmiştir. 1960’ların sonlarında direkt Yip Man’dan özel dersler almıştır. Ve daha sonra IWTA organizasyonunu kurarak Dünya’ya açılmıştır.

Emin Boztepe

Dai-Sifu Emin Boztepe hakkında bilgi için tıklayın

Nehar Eren

Sifu Nehar Eren hakkında bilgi için tıklayın