EBMAS Wing Tzun sistemi gerçekçi bir eğitim modelini benimsemiştir. EBMAS okullarındaki tüm öğrenciler, sürekli gerçek hayattaki saldırılara ve koşullara hazırlıklı olmak üzere eğitim alırlar.

Gerçek bir saldırıya hazır olmak
EBMAS öğrencileri, gerçek bir fiziksel mücadelede ortaya çıkan korku, karmaşa, adrenalin gibi etkenlerin, kask, eldiven, dizlik vb gibi her türlü güvenlik önlemi alınarak ve eğitmenlerin gözetimi altında gerçekçi şekilde oluşturulmasıyla mücadele anını dikkatli bir biçimde inceleme olanağına kavuşurlar. Bir saldırganın değişik savaş sanatlarından gelmiş olması, silahlı olması, saldırının kapalı, dar bir yerde gerçekleşmesi ve birden fazla saldırganın olması vb. gibi durumlar öğrencinin seviyesine ve kondisyonuna uygun bir şekilde simule edilerek, öğrencinin stres ve baskı altında öğrendiklerini uygulayıp uygulayamayacağını, sınırlarını, eksikliklerini görüp, kendisini gerçekçi bir şekilde tanımasına ve bu eksiklikleri gidermek için eğitmenlerinin önerdiği gerekli antremanlara yoğunlaşmasına yardımcı olur.

Bu sayede EBMAS öğrencileri derste teori, egzersiz ve alıştırmalar biçiminde öğrendikleri Wing Tsun tekniklerini ders ortamı dışında yaşayabilecekleri herhangi bir saldırıda etkili bir biçimde uygulayabilecek hale gelirler.

Bu gerçekçi uygulamalar, her durumda kendini tam ve etkili bir şekilde savunabileceğini gören EBMAS öğrencisine özgüven kazandırır!