Mekanik, anatomi, fizik ve mantık üzerine kurulu bir sistem

Dai-Sifu Emin Boztepe tarafından geliştirilen EBMAS Wing Tzun’u diğer ekollerden farklı kılan en önemli özelliklerinden birisi, bilimsel niteliğidir.

no images were found

no images were found


Dai-Sifu Emin Boztepe 30 yıllık savaş sanatları hayatı süresince, onlarca ülkede, sayısız Wing Tzun uygulayıcısı ile çalışmıştır. Bu çalışmalar sırasında yüzlerce ekolü, birbirinden oldukça farklı yüzlerce yorumu, öğrencilerin bu yorumlar karşısında karşılaştıkları güçlükleri ve sorunları, yakından inceleme imkanı bulmuştur. Yıllar boyu süren, araştırma, uygulama, sayısız antreman, metod ve mücadele gerektiren bu süreç sonunda Dai-Sifu, tüm Wing Chun sistemini bilimsel prensiplere dayandırarak karmaşadan, ezbere dayalı belirsizliklerden arındırıp, zaman içinde yanlış yorumlanarak deforme olan yanlarını düzeltmeyi amaçlamış ve 300 yıllık geçmişe sahip bu sanatın kökenindeki deha ve zerafetin yeniden ortaya çıkmasını sağlamıştır.Bu sayede EBMAS Wing Tzun:

Anatomi(kaslar, iskelet, dolaşım sistemi vb),
Fizik(kuvvet, güç, kinetik enerji, yol vb),
Geometri(açılar, ağırlık merkezi, mesafe vb)
Vücut Mekaniği
Matematik
Mantık

gibi bilimsel metodlarla sınanarak bugünkü sağlam altyapısına kavuşmuştur. Bugün EBMAS eğitmenleri öğrencilerine tüm teknikleri bu prensipler ışığında öğretmektedir. Bu sağlam metodoloji sayesinde EBMAS öğrencisi, ezberlemek yerine akılcı bir şekilde, somut prensiplerle karşılaştırarak kendi tekniğini mükemmelleştirme olanağı bulabilmektedir.

EBMAS Wing Tzun sistemini diğer ekollerden ayıran en önemli özelliği üzerinde durduğu bu sağlam metodolojik- bilimsel yaklaşımıdır.

[flashvideo file=http://www.test.ebmas.com.tr/video/wt-video/sifu_chisao_teory.flv height=340px width=620px image=http://www.test.ebmas.com.tr/video/images/sifu_chisao_theory.jpg /]
Dai-Sifu Emin Boztepe Bong Sao tekniğini bilimsel bir şekilde açıklıyor