30 yılı aşkın engin tecrübe

2001 yılında 30 yılı aşkın deneyimi ve yetiştirdiği uzman eğitmenleriyle EBMAS Wing Tzun ve Escrima organizasyonunu oluşturan Dai-Sifu Emin Boztepe’nin savaş sanatları alanında dünyanın sayılı isimleri arasında yer almasında şüphesiz geçmişi ve savaş sanatları konusundaki engin tecrübesi çok büyük rol oynamaktadır.

Dai-Sifu’nun eğitim anlayışı, felsefesi, kişiliği ve hayat hikayesi bugün onu tanıyanlara, onbinlerce EBMAS öğrencisine ve hatta tüm dünyada diğer savaş sanatlarıyla ilgilenen sayısız insana ilham vermeye devam etmektedir.

no images were found

no images were found

no images were found

no images were found

Başlangıç Günleri

Emin Boztepe, Eskişehir’de doğdu ve 4 yaşında ailesi ile birlikte Almanya’ya yerleşti. Emin Boztepe’nin Almanya’daki ilk günleri Türk olması dolayısıyla çok zor geçmişti. Sözlü ve fiziki olarak sürekli şekilde ırkçı saldırıların hedefi haline gelen Boztepe için savaş sanatları öğrenmek bir hobiden öte gereklilik haline gelmişti. Dai-Sifu, savaş sanatları kariyerine ilk adımı babasının tavsiyesi ile 1976 yılında (14 yaşında) atmıştır ve bugüne kadar birçok farklı stil çalışmıştır. Bu stillerin başında;

 • Tae Kwon Do
 • Shotokan Karate
 • Muay Thai
 • Serbest güreş
 • Boks
 • WingTsun Leung Ting sistemi
 • PMAS Escrima Latosa sistemi

gelmektedir. 18 yaşında bir gösteri sırasında izlediği WingTzun stilinden etkilenmiş ve çalışmaya başlamıştır. Yoğun antremanlar ile yıllar sonra ustalaşan Boztepe, WingTzun stilinin hayatını yansıtan bir ayna olduğu kararını vererek, kendini bu stili öğretmeye adamıştır.

Wing Tzun ve Sifu

Farklı Savaş sanatları eğitimleri almış olmasıyla birlikte Emin Boztepe şu anda tamamen Wing chun ve Escrima üzerine yoğunlaşmıştır. Bu iki sistemin, çatışmaları en etkili ve basit tekniklerle bitirmesi, kişisel felsefesiyle örtüşmektedir ve bu teknikler WingTzun’u özel ve tek yapan unsurlardır. Boztepe’ye göre kişinin kendini sakatlama riski en az olan ve en hızlı tekniklere inanmak gerekir.Emin Boztepe 1990 yılında Los Angeles’ta ilk Wing Tzun okulunu açtı. Bu dönemde Boztepe:

 • FBI
 • US Marine
 • SWAT
 • DEA
 • Los Angeles Polis Teşkilatı

gibi önemli kuruluş ve timlere birçok seminer ve özel dersler verdi. 2001 yılında kendi organizasyonu olan EBMAS (Emin Boztepe Martial Arts System)’ ı kurdu. Halen son 30 yılını verdiği WingTzun’u tüm dünyada binlerce öğrencisine özveriyle öğretmeye devam etmektedir.

no images were found

Gerçek Savaş Sanatçısı

no images were found

Emin Boztepe; etkili kişisel savunma kavramı tercihi sebebiyle bugün kendisini bir sporcu olarak değil gerçek bir savaş sanatçısı olarak görmektedir.Onu Almanya’da bir gösteri sırasında izlediği WingTzun’a çeken şey bu kişisel tercih olmuştur. Gösteri sonrası Emin Boztepe, Büyük usta Leung Ting’in kıdemli öğrencisi ve tanınmış WingTzun ustası Keith Kernspecht’ten sistemi öğrenme firsatı yakalamıştır. Yıllar süren öğrenim ve öğretmenlik çabaları sonrası Emin Boztepe, WingTzun sistemi tekniklerinin ve felsefesinin mukayese edilemez olduğuna ikna olmuştur.

WT felsefesinin hayat bulması

WT felsefesi Emin Boztepe’nin hayatını yansıtan bir ayna olmuştur: Mümkün olduğunca çatışmalardan ve beladan uzak dururken kaçınılmaz olan tüm karşılaşmalarda saldırgan ve sert ol, içeri gir, çabuk bitir, mümkün olan en az enerjiyi harca ve yoluna devam et…WingTzun felsefesine göre en basit, en kolay ve en etkili yol en iyi yoldur. Emin Boztepe: “Gerekli olmayan fiziki bir çatışmadan kaçınmak korkaklık değil alçak gönüllülüktür. Ancak; şahsıma, sevdiklerime,aileme -ki 35’ten fazla ülkede bana bağlı olarak çalışan tüm öğrenciler de ailemdir -karşı yapılan ve mütevazilikle geçiştirilemeyecek saldırılara karşı başım dik olarak felsefenin gereğini yerine getiririm” demektedir.

no images were found


Felsefe

Farklı Savaş sanatları eğitimleri almış olmasıyla birlikte Emin Boztepe şu an tamamen WingTzun ve Escrima üzerine yoğunlaşmıştır.WingTzun sisteminin çatışmaları en etkili ve basit tekniklerle bitirmesi kişisel felsefesiyle örtüşmektedir ve bu teknikler WingTzun’u özel ve tek yapan unsurlardır.Emin Boztepe’ye göre kişinin kendini sakatlama riski en az olan ve en hızlı tekniklere inanmak gerekir. WingTzun söylemi der ki;
“Düşmanına acımak kendine zalimlik etmektir.” Neden size ve sevdiklerinize kötülük etmeye kalkan birine acıyasınız ki?

Antreman

Wing Tsun öğretisi gerçekçi antremanı tavsiye eder. Emin Boztepe bu özelliğin etkili kişisel savunma tekniklerinin hakkıyla öğrenilip hayata geçirilmesinde çok önemli olduğuna inanmaktadır.Kum torbası ve gölge teknik çalışmalarının yanı sıra Emin Boztepe’nin en önem verdiği idman sistemi partnerli serbest dövüş ve Chi-sao çalışmalarıdır.Emin Boztepe’ye göre günlük düzenli idman her ciddi savaş sanatları pratisyeni için bir şarttır.En iyi hocaya ve en iyi tekniklere sahip olabilirsiniz, ancak düzenli idman yapmıyorsanız bunlar işe yaramayacaktır. Emin günde 4 saat idman yapmaktadır.

Dai Sifu Emin Bugün

Emin son 30 yıldır Avrupa ve Amerika’da üstün dövüş kabiliyeti ve eğitmenlik kalitesiyle tanınmıştır. EBMAS (Emin Boztepe Martial Arts System) kurucusu ve başıdır. FBI rehine kurtarma timlerini,US Marine Corps belirli birlikleri eğitmektedir.