GM Rene Latosa’dan Açıklama

İlgililere,
Anladığım kadarıyla en yakınızdaki ve en çok güvendiğiniz öğrencilerden Cemil, EBMAS’dan ayrılmış.  Öğrencilere güvenmenin gerekli olduğuna ben de inanıyorum, ancak öğrencinin bu güveni kazanıp sonra  meselelerini önce sizle konuşmadan toplum önünde açıklama noktasına vardıracak kadar değil.

Cemil, EBMAS içinden şahsen yetiştirdiğiniz, gittikçe yükselen ve yıldız bir eğitmen olma yolunda hazırlanan bir öğrenciydi.  Türkiye’ye dönüp kendi organizasyonunu kurduğunu söylediğinizde, gerçekten de hayal kırıklığına uğradım. Her zaman sizi ve organizasyonu destekledim. Ayrıca diğer birçok organizasyona istediğim gibi ders verme konusunda özgürüm ancak bu  Cemil’in son yaptığı hareket, artık çok ileri gitti. En yakın arkadaşlarımdan biri sizsiniz, size karşı giriştiği  bu son derece sadakatsiz eylemin sonucunda, sizin hissettiğiniz gibi ben de ihanete uğramış hissediyorum.

Yeni kurulmuş herhangi bir organizasyona üye olanlara ders vermeyeceğim ve bu organizasyonu desteklemeyeceğim. Sadece EBMAS’ı destekliyorum.

Grandmaster Rene Latosa

 

As I understand it, one of your most trusted and personal students, Cemil has resigned from EBMAS. I too believed in trusting students, however not to the point where they would take your trust and actually talk publically about their issues without talking to you first. He was one of the students who I know you actually raised within EBMAS, promoted and was grooming to be a star instructor. When
you said he came back to Turkey and formed his own organization, I was really disappointed. I have always supported you and the organization. I am also independent to where I teach to many other organizations as well, but this action by Cemil, is going too far. You are one of my good friends and this action he did was very disloyal to you and as you feel betrayed, I also feel betrayed.

I will support EBMAS and not any organization that is newly formed, nor teach individuals in that organization.

Grandmaster Rene Latosa

 

 

Date: March 13, 2011 3:28:38 PM PDT
To: Emin Boztepe <sifuemin@ebmas.net>
Subject: Re: Cemil

 

in case you didnt get it in  word
—– Original Message —–
From: “Emin Boztepe” <sifuemin@ebmas.net>
To: rzl@comcast.net
Sent: Sunday, March 13, 2011 12:39:42 PM
Subject: Re: Cemil 

Dear Grandmaster Rene Thank you for your Loyalty and Trust as always with the outmost Respect and always your Student and Friend 

D
Emin Boztepe

Sent from my iPhone

Orjinal E-posta metni:
> From: rzl@comcast.net
> Date: 13 Mart 2011 12:17:39 GMT-07:00
> To: EMIN BOZTEPE <sifuemin@ebmas.net>
> Subject: Cemil

> You know this always happens…………this is why it always makes you distrust everyone but like you said you want to be able to trust students.
>
>
>
> But you know at the end of the day, they fail because they are not you and not as good as you and they are dishonest……………..

2 cevaplar
  1. Neslihan Tekmen
    Neslihan Tekmen says:

    Bu yaznının orijinal halini de yayınlarsanız sevinirim, çeviriler bazen yanıltıcı olabiliyor.

    Cevapla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir