no images were found

İlk karşılaşma

Rene Latosa’nın Filipin kökenli savaş sanatları ile tanışması içinde bulunduğu etnik ve kültürel çevre sayesinde oldu. Babası politik bir lider ve çiftlik işvereniydi. California’nın merkezindeki çiftliklerde pek çok Filipinliyi çalıştırıyordu. California’nın merkezinde, büyük bir Filipin topluluğunun yaşadığı Stockton’da o zamanlar küçük bir çocuk olan Rene, savaş sanatlarının bir kısmı ile kutlamalarda (hasat zamanı sona erince), kültürel etkinliklerde ve yörenin ‘eskileri’ ile beraber vakit geçirirken karşılaştı.

Bu ‘eskiler’in bastonlarını bir kılıç gibi kullandıklarını, birbirleri ile el sıkışırken birtakım ‘kilitleme’ hareketleri yaptıklarını ve bazılarının da ‘jitsu’ diye bir şeyden bahsettiklerini duydu. O zamanlar genç olan Latosa’nın arkadaşlarının çoğu dönemin popüler savaş sanatı olan Judo’yu çalışıyordu. Rene, babasına judo veya karate dersi almaktan bahsedince babası, bunun yerine ona ‘jitsu’ dersi vermeyi teklif etti. Babasının teklifine sıcak bakmayan Latosa, eski bir aile dostları olan Angel Cabalas’tan kendini savunma dersleri almaya başladı.

Stockton Escrima Akademisi

Rene’nin Stockton Escrima Akademi’sini ilk ziyareti 1968 yılında gerçekleşti. Bir elinde sigara, diğer elinde sopa olan Angel karşıladı kendisini. Rene’yi çocukluğundan beri tanıyan Angel, sopayı tutmasını istedi ve hemen orada ona hızlı bir teknik uyguladı. Bundan çok etkilenen Rene kararını verdi ve sonraki 5 yılını akademide geçirdi.

no images were found


no images were found


Akademide, formal eğitim yoktu. Eğitim metodu, öğretmenin öğrencileri ile tek tek ilgilenmesi esasına dayanıyordu. Latosa, akademideki atmosferin ne kadar gelişigüzel olduğunu bugün bile hatırlamaktadır. Rene’nin avantajı eğitimin ilk beş ayında derse düzenli olarak katılan üç öğrenciden biri olması idi. Akademinin ilk yıllarında Angel’in verdiği bir sertifika ya da derece yoktu. İyi olduğunuz kadar iyiydiniz, Angel sizin bir eğitmen olduğunuzu söylüyorsa eğitmendiniz (sözel yorumların ötesinde, Rene Angel’dan bazı sertifikalar almıştı). Angel daima, sertifikaların, kuşakların ve unvanların onları destekleyecek bir altyapı olmadan anlamsız olduğunu vurgulardı ve bu görüşü Stockton’da yaşayan diğer Filipinli Escrima ustaları tarafından da kabul edilirdi. Rene’nin eğitimi esnasında bir öğrenciye dört hoca düşüyordu (Angel Cabales, Max Sarmiento, Leo Giron ve Dentoy Revilar) ve bu da çalışılan stillerde epey farklılığa yol açıyordu. Bu dört usta, bugün Latosa-Escrima olarak bilinen sistemin temel şeklinin oluşmasında önemli yere sahiptir. Ancak Rene’nin asıl ilham kaynağı babası idi.

no images were found

Filipin savaş sanatları öncülüğü

Rene Latosa, ABD Hava Kuvvetleri’ndeki görevinden ötürü 1973 yılında Stockton’dan ayrıldı. Latosa, ilk görev yeri olan Virginia’da yerel polis güçlerinin özel birimi olan “SWAT” ekiplerini eğitti. Doğu Yakasındaki polis kuvveti ilk kez Filipin kökenli savaş sanatları ile karşılaşıyordu. Burada çalışırken Rene Latosa-Escrima’yı geliştirmek için kafasında oluşturduğu teoriyi deneme imkanını buldu. En ufak bir hatanın hayatlarına mal olabileceğini bildiği için Latosa, SWAT ekiplerine inanacakları ve güvenecekleri bir savaş sanatı sundu. Rene,yüksek güç ve tavır kavramlarını göz önünde bulundurarak teknikleri geliştirdi.

İngiltere ve Avrupa

Avrupa’ya geçtiğinde ise Latosa artık yerel savaş sanatları okullarını ziyaret edip Filipin savaş sanatlarını tanıtmakla meşgul olmaya başlamıştı. Kulaktan kulağa yayılan ününü duyan bir yerel savas sanatları dergisi Rene ile bir röportaj ayarladı. Bu röportajın etkisi ile diğer dergiler de kendisi ile görüşmek istedi ve ardından değişik bölgelerden seminer teklifleri gelmeye başladı. Bunun üzerine Rene yakınındakı bir jujitsu okulunda ders vermeye koyuldu. İste bu okulda çalışma arkadaşı ve en yakın arkadaşı Bill Newman ve Brian Jones ile tanıştı.

no images were found


Kimse Filipin savaş sanatlarını daha önce durmadığı için bu sanatın Avrupa’daki ilk çıkışı zor ve meydan okuyucuydu. Uzun yıllardır savaş sanatları çalışmış ustalar buna doğal bir şüpheyle yaklaştılar. 20 yıllık dövüş ustalarının 21 yaşındaki bir savaş sanatları â??uzmanını’ ciddiye almaları için Latosa’nın her şeyi somut olarak desteklemek ve ispatlamak gibi bir zorunluluğu vardı. Riske ettiği sadece Filipin savaş sanatlarının saygınlığı değil aynı zamanda içinde doğup büyüdüğü kültür ve gururu idi! Güzel olan şu ki, Rene hedeflerini kafasına koymuştu ve sadık takipçileri vardı. Kıdemli bir Wing Tsun eğitmeni ve EWTO’nun başı olan Keith Kernspecht’in daveti ile, Rene ve Bill bu savaş sanatını Almanya’da tanıtma fırsatını yakaladı. Escrima burada ivme kazandı. 1977 yılında Escrima üzerine bir kitap yayınladılar. Rene ve Bill Avrupa çapında düzenlenen EWTO seminerlerinin düzenli katılımcıları haline geldiler. Askeri görevi biten Rene, California’ya geri dönünce, Avrupa’da Filipin savaş sanatlarının yaygınlaştırılması sorumluluğunu Bill Newman omuzladı. Rene, ABD’de Filipin Savaş Sanatları Derneği bünyesinde Escrima kavramlarını özümsetmek üzere öğrencilerini yetiştirirken Bill Newman da aynı işi Avrupa’da yapıyordu. Rene senede en az bir kere ziyaret ederek sisteminin kalitesini korudu.

Özgeçmişi

ABD Hava Kuvvetlerine beş yıl boyunca hizmet etti ve San Francisco Ã?niversitesi’nden B.S. derecesine sahiptir. East Coast, West Coast Özel Taktik Polis birimlerine, Hava Kuvvetleri muharebe birimlerine, California Karayolları özel birimlerine, ABD Gözaltı Departmanına, ޞerif departmanlarına, çeşitli güvenlik firmalarına, bodyguardlara ve Avrupa’da çeşitli polis, özel polis birimlerine savaş sanatları öğretti. Kadınlar ve çocuklar için kendini müdafaa kursları geliştirdi. Birçok yayınlanmış video setleri, kitapları vardır. Tanınmış savaş sanatları dergilerine sayısızca, ABD ve dış ülkelerde TV programlarına birçok kez konu olmuştur. Halen Avrupa ve ABD’de EBMAS adına düzenli Escrima seminerleri vermekte. Ve taktiksel özel polis kursları vermeyi sürdürmektedir. Kuzey Kalifornia’da çeşitli kick-boxing ve savaş sanatları okullarına danışman rölü üstlenmiştir. Eşi Coleen ile evli ve Bianca, Rachel ve Jessica adlarında üç kız babasıdır.

no images were found