Dai-Sifu Emin Boztepe ile röportaj

Organizasyonumuzun kurucusu ve Baş Antrenörü Dai-Sifu Emin Boztepe ile bir yılı bitirirken röportaj yaptık. Seminerler için sürekli seyahat eden Sigung’umuz bizi kırmayıp yoğun programında sorularımızı yanıtladı. Tüm dünyayı Wing Tzun ve Escrima öğretmek için gezen Dai-Sifu Emin Boztepe organizasyonumuzla ilgili önemli konulara açıklık getirdi. Geleceğe yönelik projelerimizin neler olduğunu açıkladı.
İşte bayram sürprizi röportajımız:

no images were found

1)EBMAS’ı neden kurdunuz? EBMAS’ı kurarken hedefiniz neydi?

EBMAS‘ı kurmamın bir kaç nedeni var;  birincisi talebelere yalansız ve dürüst  bir eğitim sağlamak, -çünkü bugün genelde WT, WC, VT dersi veren ve kendilerini usta olarak gösteren kişiler dolandırıcı ve sahtekarlar.

ESKİ ORGANİZASYON….

İkincisi benim bulunduğum eski organizasyondaki hocalar talebelerin yılarını çalıp, maddi yönden zorlayan kişilerdendiler.  Ben kendimi bu kişilere daha fazla kullandırmak istemedim ve kendi talebelerime yanlış öğretemem ve buna hiçbir zaman fırsat vermedim.

EBMAS ile iyi ve düzgün bir organizasyon kurdum ve çok  iyi WT talebeleri, eğitmenler ve teknikerler yetiştirdim, binlerce genç insana yardımcı olabildim.

2)EBMAS öğrencilerine ne vermek istiyorsunuz?

Onlara gercek Wing Tzun Kung Fu eğitimini sağlamak, hayallerine ve hedeflerine yardımcı olmak istiyorum.

3)EBMAS’ı kurduğunuz güne ve hedeflere bakınca bugün geldiğiniz nokta nasıl?

Çok gurur verici çünkü bir çok ülkede çok iyi eğitmenler ve teknikerler çıkardım. Onlarla gurur duyuyorum. Ã?stelik sadece dövüşçü olarak değil , insanlık olarak da sağlam ve dürüst karakterliler.

“9 YILDA 10 MASTER YETİŞžTİRDİM

Bu zamana kadar baktığımızda, 9 yıl içinde 10 tane Praktiker ( Master) yetiştirdim . Benim eski hocalarım 40 yıl içinde Avrupa’da  bir tane bile 8 PG yetiştiremediler.  Ama kendisine baksan,  Çinli hocasından bulunduğu derecesini 12 yılda aldı. (Elbette maddiyat ile..)  Bu da çok iyi bir örnek sayılmaz..

no images were found

4)Peki.. EBMAS’ın gelecek planları nelerdir? Bunu 1, 5 ve 10 yıllık planlar olarak söyleyebilir misiniz?

Ben açıkçası o şekilde planlamıyorum.. Bunu içimden gelerek ve severek yapıyorum.  Ve tüm hayatımı Wing Tzun ve Escrima sistemlerini tanıtmakla ve en iyi eğitimi vermekle geçirdim… Tabi ki bunun sonucunda bir çok eğitmenler ve ustalar yetiştiriyorum. Bu kişiler de aynı zevkle ve hedeflerle bu iki sistemi tanıtmakla görevleniyorlar…

“WING TZUN VE ESCRİMA’YI TÃ?RKİYE’YE İLK KEZ BEN GETİRDİM”

Tabii ki daha ne kadar çok ülkeye  tanıtabilirsem o kadar mutlu olurum…

Wing Tzun  ve Escrima’yı biliyorsunuz Turkiyemize ilk defa ben getirdim ve tanıttım, bu bir gerçek… Bunun aksini kim iddia ederse yalan söylüyordur 🙂

5) EBMAS Türkiye’de bir Genel Merkez kurulacak  mı? Ve kurulacaksa içeriği nasıl olacak?

2011’DE YAZ KAMPI 10 GÃ?N

EBMAS kurulduğundan bu yana  9 yıl geçti ve 2011 yılında â??Temmuz 20 – Temmuz 30â? tarihlerinde Antalya’da EBMAS Yaz Kampı düzenleyecegim ve buraya tahminim 200’ün üzerinde ve en az 30 ülkeden üyelerimiz gelecekler ve bu sene uluslararası düzeyde sadece Antalya’da  yaz kampımız olacak.

ޞu noktada Turkiyemiz  Avrupa’ya çok iyi bir örnek olmaya başladı ve ben de elbette bir yıl içinde İstanbul’da  bir  Baş Merkez kurmayı düsünüyorum.

no images were found

EĞİTMEN YETİŞžTİRME PROGRAMI

Normal açık derslerden daha çok, yatılı okul gibi yurtdışından 18 aylık eğitim almaya gelenler olacak ve elbette ülkemizin de her köşesinden öğrenciler gelip  18 ay içinde en sıkı ve düzenli eğitim altında yetiştirilecekler  ve sonra  memleketlerine dönüp EBMAS altında okullarını açabilecekler.  Ve Türkiyemiz’den de tüm Dünya’ya eğitmenler göndermeyi düşünüyorum.

6) Seminerlerde sadece savaş sanatı teknikleri değil.. Onlar kadar anlamlı hayat deneyimlerinizi de paylaşıyorsunuz. Tabii bu bir duygusal bağ oluşturuyor.. Öğrencilerinizle böyle bir bağ kurmaktan çekinmiyor musunuz?

Dövüsmek ve dövüş öğrenmek kolay ama zor olan insan olmakâ?¦Â  O yüzden evet bu tarz ders de veriyorum çünkü sonucta bu sanatlar saygıyla baglantılıdır ve sadece saygı beklemekle  olmaz saygı vermek de gerekir!

JAPONLARA WING TZUN ÖĞRETMEK

7)Kendilerine özgü savaş sanatı teknikleri bulunan bir ulus Japonlar. Onlara savaş sanatı EBMAS Wing Tzun dersi vermek nasıl bir duygu ?

no images were found

Çok gurur duydum ve kültürlerini de çok sevdim. Ben 30 yıldır WT ve Escrima’yı tanıtmak için dünyayı geziyorum ve bir çok ülke ve kültürler tanıdım.  Ve gittiğim yerlere de Türkiyemizi, kendi kültürümüzü götürdüm. Bu ancak karşı kültüre ve insanlarına saygı gösterirseniz mümkün olur ve onlar da aynı değeri size gösterir.  Japonya’da bunun tekrar farkına vardım.

8) Dünya’da 48 ülkede okulunuz var. Tüm okullarınızı düşününce öğrencilerinizin ortak bir özelliği var mı?

NE MUTLU EBMAS’CIYIM DİYENE

Düzelteyim şu anda 50’nin üzerinde olduk.  Ve evet hepsi Wing Tzun, Escrima ve EBMAS hastası :-)) Daha ne kadar ortak özellikleri olabilir ki .. Ne Mutlu EBMAS‘cıyım diyene :))

Biliyorsunuz ben çok büyük bir Atatürkçüyüm ve saygım sonsuz.  Atamızın bize bıraktığı armaganı ve verdigi Türklük kimliğimi her zaman gezdiğim yerlerde ön plana koyarım çünkü Türklük saygı duyulan ve gösterendir.

9)Peki.. Dai-Sifu Emin Boztepe bir gün GGM Ip Man’ın doğduğu ve savaş sanatları konusunda Çin’de bir merkez olan Foshan’da okul açmayı düşünür mü? Neden?

Neden olmasın.. İlgi ve istek gösteren Çinliler var.  E-mail üzerinden irtibata geçenler de oluyor ama benim gitmem için biraraya gelmeleri ve bir grup oluşturmaları gerekiyor..  Japonya’ya bir Çin sanatını tanıttım, Çinliler’e neden kendi sanatını ve kültürlerini geri tanıtmayayım ki..

ÇİNLİLER’E WING TZUN ÖĞRETMEK

no images were found

Bu ukalalık degil, benim Çin kültürüne saygım büyük ve kendime güvenim yüksek…  Diğer taraftan da Çin ve Japon gençleri  kendi kültürlerine pek düşkün değiller,  birçoğu Amerikan sporlarına ilgi gösteriyorlar..  Kung  Fu yapan nüfuslarıyla kıyaslarsak o kadar da çok değil! Mesela Japonlar Baseball hastası…

10) Dai-Sifu’m siz 1-2-3 deyince öğrencilerinizin EBMAS diye haykırması bir gelenek. Neredeyse Tüm EBMAS okullarında yapılıyor. Hatta internette 1-2-3 yazılınca EBMAS üyeleri hemen altına EBMAS yazıyor. EBMAS’ın tüm dünyada ünlü “1-2-3 EBMAS”ı nasıl doğdu?

Evet ben başlattım.  Bunu bir slogan olarak düşünmüştüm.  Aynı  Futbol ve baska sporların da sloganları oldugu gibi..   Bu talebeleri daha çok birleştiriyor.. Ve nasıl söyleyeyim hepsi  gururla haykırıyorlar ..  1 2 3 EBMAS :)))))

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir