ESTEBEN LATOSA

no images were found

no images were found

Rene’nin büyük dedesi Esteben, ünlü bir kanun kaçağı ve aynı zamanda korkulan, tehlikeli bir Escrimador’du. Anlatılanlara göre Esteben, savaş sanatları konusundaki becerileriyle birlikte kendisini gerçek anlamda yenilmez kılan “doğaüstü olayların simgesi â??Anting-Antingâ? adlı bir tılsıma sahipti.

Rene Latosa’nın babası Juan Latosa, yedi yaşındayken, kanun kaçağı dedesi Esteben’in, yanına girmesine izin verdiği tek insandı. Esteben, genç torunu Juan’ın cesur bakışlarında geleceğin Escrimador’unu görmüştü. Esteben, torununa dövüşmenin ince noktalarını öğretmeye çalışıyordu, fakat Juan henüz çok küçüktü. Bir gün Esteben ölüm döşeğinde yatarken torunundan ağzının ucunda tuttuğu Anting-Anting’i almasını istedi. Yaşı çok küçük olmasına rağmen Juan bunun kötücül bir nesne olduğunu anladı ve onu almayı reddetti. Esteben, Juan’ın bu akıllıca kararını gülümseyerek karşıladı ve cesur torununun Anting-Anting olmadan da başarılı bir dövüşçü olacağına kanaat getirdi. İyice güçten düşen Esteben kendini dağlara vurdu ve o günden sonra da kendisinden haber alınamadı.

JUAN LATOSA

no images were found

Rene’nin babası Juan Latosa, Capiz ilinin sınırları içinde ve Mambusao şehrinde saygı duyulan bir dövüşçüydü. Rene’nin babası ailenin en büyüğüydü ve ortalama bir Filipinli’ye göre oldukça iri yapılıydı. Juan henüz genç bir delikanlıyken akrabaları aracılığıyla Filipin savaş sanatlarıyla tanıştı.

Konuya olan ilgisi ve yeteneğini fark eden Juan Manila’da yüksekokula gitmek için annesinden para istedi. Annesi, oğlunun eğitim sözcüğüyle akademik eğitimi kastettiğini sanıyordu; fakat Juan’ın niyeti dağlara çıkarak Escrima eğitimi almaktı. Juan Manila’ya hiç gitmedi. Bir yıldan uzun bir süre gizli bir kampta eğitim aldı ve burada, aldığı eğitimin kapsamı, farklı boyutlardaki ve şekillerdeki silahlar (kampilan, sopalar, ipler, çift kılıç, vs.) kullanmayı öğrenerek genişledi. Tamamen farklı bir karakterde olan Japonların Samuray kılıcıyla tamamlandı. Juan köyüne döndükten sonra gerçek dövüşlere katılarak ve savaş sanatı becerilerine sahip çeşitli satıcılar ve gezginlerle egzersiz yaparak becerilerini geliştirmeye devam etti. Köyünde en iyi dövüşçü oldu. Son derece yüksek atletik beceriye sahip olduğu için fazla zarar görmüyordu (Filipinler Olimpik Atletizm Takımı).

no images were found

1920’lerde şansını denemek, biraz macera aramak ve daha iyi bir yaşam sürmek için Filipinler’i terk ederek Amerika’ya gitti. Amerika’ya giderken bindiği gemide, diğer Filipinli yolcuları rahatsız eden bir Japon Bo ustasıyla karşı karşıya geldi. Juan, Bo ustasından rahatsız edici hareketlerine son vermesini istedi; fakat durum daha da gerginleşerek bir ölüm kalım maçına dönüştü. Dövüş ringi hazırlandı ve maç başlarken dövüşçülerden birinin elinde sopalar, diğerinde de bir uzun sopa vardı. Dövüş, Juan’ın rakibini saniyeler içinde etkisiz ve savunmasız hale getirmesiyle son buldu. Bu bir ölüm kalım maçı olduğu için rakibi kendisinden bu işi tamamlamasını istedi, fakat Juan bu isteği reddetti. Juan’ın rakibi bu yolculuğu boynu bükük ve itibarını kaybetmiş bir şekilde tamamlamak zorunda kaldı.

PEDRO LATOSA

Rene’nin amcası Pedro Latosa harika bir eğitmen ve hikâye anlatıcısı idi. Rene’ye, babası, yani kendi erkek kardeşi Juan’ın mizacı, katıldığı dövüşler ve Filipinler’deki ünü hakkında çok ilginç öyküler anlatıyordu. Pedro, Escrima‘yı Rene’nin babasından, kendini geliştirmekten ziyade hayatta kalmak için öğrendi.

RENE LATOSA

no images were found


Grandmaster Rene Latosa kendi geliştirdiği benzersiz Escrima stilini (Latosa Escrima Concepts) 35 yıldan uzun bir süredir tüm dünyada öğretmektedir. Rene Latosa, bu benzersiz Escrima stilini, kendisini eğiten çeşitli ünlü hocaların ve babasından öğrendiği aile sisteminin dövüş konseptlerini kullanarak geliştirmiştir.
Öğrencilerin bildiklerini unutmamalarını sağlamak amacıyla teknikler yerine konseptlerden faydalanarak bir öğretim sistemi oluşturdu. Rene Latosa, Filipin savaş sanatlarını Avrupa’ya ve İngiltere’ye ilk tanıtan kişidir ve kendi kültürüne ait bu savaş sanatını anlatarak bütün dünyayı dolaşmaya devam etmektedir.